Nieodłącznym elementem każdego przyjęcia jest robienie pamiątkowych zdjęć. W każdej rodzinie czy zespole jest "dyżurny fotograf", który ma smykałkę do dokumentowania imprezy, a jego ujęcia cieszą się opinią udanych.
W przypadku dużych ważnych uroczystości takich jak wesele, okrągła rocznica czy impreza firmowa zazwyczaj organizatorzy wynajmują profesjonalnego fotografa, który upamiętnia migawką spontaniczną zabawę uczestników, najważniejsze momenty przyjęcia oraz zachęca gości do brania udziału w grupowych sesjach fotograficznych w trakcie trwania wydarzenia.
Jakość materiału zdjęciowego w dużej mierze zależy od zmysłu obserwacji i refleksu fotografa, a także jego umiejętności wprowadzania osoby fotografowanej w poczucie komfortu swoim zachowaniem - czasem poprzez zdolność do bycia nie przyciągającym uwagi cieniem, a czasem poprzez empatyczną rozmowę ułatwiającą ludziom otwarcie się i rozluźnienie.
Jeżeli wybierasz się na imprezę, podpowiadamy o co zadbać i jak się przygotować, aby zwiększyć szansę na to, że efekty sesji zdjęciowej będą jeszcze długo sprawiać ci radość i zachęcać do pokazywania zdjęć bliskim.
Makijaż do klasycznej sesji fotograficznej znacząco różni się od tego, który kobiety noszą na co dzień. Jest dużo intensywniejszy, cięższy i czasami może wydawać się wręcz „przerysowany”.
Warto, żeby został wykonany przez profesjonalną wizażystkę, która będzie miała doświadczenie we współpracy z fotografem. Dzięki temu będzie wiedziała, jakie odcienie kosmetyków współgrają z ostrym fleszem lub barwnymi światłami podczas eventu, a także weźmie pod uwagę barwę oraz natężenie światła podczas sesji w sali bankietowej lub w plenerze.
Jeżeli jednak nie ma możliwości skorzystania z usług makijażystki, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad i jest duża szansa na bardzo dobry efekt.
Wbrew pozorom wykonanie takiego makijażu nie jest trudne.
Na kilka dni przed sesją zadbaj o dobre nawilżenie skóry - suchy i łuszczący się naskórek będzie widoczny nawet pod warstwą makijażu. Pod żadnym pozorem nie używaj przed sesją samoopalacza. Nie jesteś w stanie do końca przewidzieć efektu - odcień może wyjść pomarańczowy, a do tego mogą pojawić się smugi po nierównym nałożeniu preparatu.
Efekt zdrowej i witalnej skóry
Dość mocno kryjący podkład w zbliżonym do naturalnego kolorytu twojej cery równomiernie rozprowadź po całej twarzy i szyi, zwracając uwagę na miejsca wokół brwi, płatków nosa i wzdłuż linii włosów.
W przypadku imprez tanecznych oraz w gorące dni sprzyjające poceniu się sprawdzają się kosmetyki w formule wodoodpornej. Przy skórze skłonnej do świecenia bardzo przydadzą się bibułki matujące.
Błysk lampy uwydatnia nawet drobne przebarwienia i pajączki dlatego podstawą makijażu musi być starannie położony korektor. Jaśniejszy niż podkład pod oczy i na krostki, a zielony czerwone pajączki.
Po nałożeniu podkładu i korektora warto dokładnie zmatowić delikatnie twarz pudrem. Godnym polecenia jest puder ryżowy, który po nałożeniu robi się przezroczysty i co ważne, nie zawiera dodatkowych pigmentów, które mogłyby zmienić kolory użytych wcześniej kosmetyków.
Najważniejsza zasada w makijażu brzmi: nie wolno używać kosmetyków perłowych ani z brokatem. Dotyczy to przede wszystkim cieni do powiek, błyszczyków i pomadek. Światło lampy będzie się odbijać, co na zdjęciu da efekt białej plamy.
Jeżeli pragniesz zastosować popularny obecnie rozświetlający makijaż typu glow, zadbaj o subtelny efekt i raczej wybierz go na sesję w studio fotograficznym. W innym wypadku z "glow" zostanie efekt spoconego nosa.
Róż możesz nałożyć tak samo, jak robisz to na co dzień. Jeżeli masz większą wprawę w makijażu możesz wykonać konturowanie twarzy, które pomoże wyszczuplić twarz, uwydatni kości policzkowe i ukryje mankamenty, na przykład zbyt duży nos czy zbyt szeroką szczękę. Zwróć uwagę na to, żeby zachować umiar i dokładnie rozetrzeć kolory, aby uniknąć na twarzy ciemnych plam.
Postaw na mocne podkreślenie oka.
Ten efekt można uzyskać poprzez użycie intensywniejszych niż zawsze kolorów oraz nałożenie subtelnej kreski przy nasadzie rzęs z delikatną jaskółką przy zewnętrznym kąciku oka za pomocą kredki lub eyelinera.
Aby "otworzyć oko" warto bardzo starannie wytuszować rzęsy rozdzielając sklejone kępki (nawet 2-3 warstwy), a nawet użyć zalotki podkręcającej rzęsy lub dokleić niewielkie kępki rzęs. Żeby uzyskać efekt większych oczu przed zdjęciami nałóż na linię wodną białą kredkę.
Zadbaj także o regularną linię brwi. Jeżeli masz brwi naturalne i nie korzystasz z makijażu permanentnego, wystarczy regulacja i położenie brązowej henny (kilka dni wcześniej, aby uniknąć efektu "stempli"), a w dniu przyjęcia bardzo delikatny makijaż przy pomocy uważnie roztartej kredki, wosku lub cienia do brwi. Brwi nie powinny być bardzo ciemne; przesada w tym temacie może naprawdę zaszkodzić twojej urodzie.
Efektowny uśmiech
Najlepiej na zdjęciach wygląda pomadka w naturalnym kolorze. Pomadki ciemne, szczególnie wpadające w kolor fioletowy spowodują, że zęby będą wydawały się żółte, a na zdjęciach czarno-białych usta będą wyglądać jak czarna plama. Unikniesz też troski o to, czy pomadka starła się podczas jedzenia lub rozmazała na zębach.
Co z tymi włosami?
Jeżeli chodzi o fryzurę, na umyte włosy warto nanieść odrobinę substancji nabłyszczającej i wygładzającej, która zredukuje puszenie czy elektryzowanie. Unikaj zbyt dużej ilości substancji takich jak lakier czy wosk obciążających włosy i nadających po kilku godzinach efekt "czapki" czy "strąków".
Jeżeli farbujesz włosy warto odświeżyć ich kolor, aby zapobiec nieestetycznym odrostom czy zniwelować przebarwienia koloru.W przypadku dłuższych włosów naturalnych, które chcesz pozostawić nieupięte, na estetyce zyskują włosy wygładzone prostownicą lub ufryzowane w lekką falę. Ten prosty zabieg zapobiegnie ich mierzwieniu i nada objętości.
Mężczyznom zaś służy nie tylko dopasowana do owalu twarzy fryzura, ale także zadbanie o stan swojego zarostu. Powinien być świeżo wymyty, przystrzyżony i uczesany, zaś policzki po goleniu nawilżone i posmarowane kremem łagodzącym by uniknąć zaczerwienień. Łysinę należy delikatnie przypudrować.
W co się ubrać na imprezę?
Jeżeli chodzi o ubiór, na zdjęciach świetnie wyglądają jasne i ożywiające kolory, dobrane do typu urody. Ostrożnie z czernią! Uniwersalnym wyborem zawsze będzie biel lub ecru. U panów znakomicie sprawdzają się klasyczne, błękitne koszule i granatowe garnitury. Ubrania nie powinny mieć krzykliwych nadruków, intensywnych printów i bardzo świecących elementów, które niosą ryzyko złudzeń optycznych odwracających uwagę od twarzy.
Warto przeanalizować krytycznie swój strój przed lustrem w domu, a także zapytać o szczerą opinię życzliwej osoby, która może nawet wykonać próbne zdjęcie. Czy strój buduje sylwetkę i kształtuje jej proporcje? Czy jest adekwatny do okoliczności (np. przyjęcie weselne, impreza firmowa, uroczysta gala)? Czy nie skraca nóg? Czy nie jest zbyt opięty? Czy nie marszczy się nieodpowiednio w kroku? Czy biżuteria podkreśla charakter stroju?
Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór bielizny, która pod żadnym pozorem nie może być widoczna przy dekoldzie czy wrzynać się w ciało, tworząc nadmiar nieestetycznych fałdek. Weź ze sobą bieliznę w kolorze ciała albo czarną. Unikaj kokardek i koronek, ponieważ często zdarza się, że lampa błyskowa powoduje, że bielizna prześwituje spod ubrania.
Jeżeli zakładasz rajstopy, wybierz matowe bez dodatku połyskującej lycry, a mężczyźni powinni przypilnować, żeby skarpety zakrywały całą łydkę. Jeżeli depilujesz nogi, zadbaj o to kilka dni wcześniej. Unikniesz w ten sposób zaczerwienionych i podrażnionych miejsc, które trudno będzie ukryć.
Pięknemu wyglądowi służy wypoczęty i promienny wyraz twarzy
Wyśpij się i zadbaj o pogodny nastrój. Zmęczonego wyrazu twarzy, podpuchniętych i zaczerwienionych oczu oraz zaciśniętej ze stresu szczęki nie ukryje nawet najlepszy korektor czy pomoc Photoshopa.
Klika dni przed ważnym dniem poświęć uwagę, aby rozpoczynać dzień od wypicia dwóch szklanek ciepłej wody, jedz lekkie dania z pełnymi energii węglowodanami, zastąp kawę zieloną herbatą i znajdź spokojny moment na ćwiczenia oddechowe, a także praktykę ćwiczeń rozciągająco - relaksujących takich jak joga czy stretching.
Wyeliminuj z diety ostre przyprawy, produkty przetworzone, alkohol lub produkty uczulające, które mogłyby wywołać problemy skórne lub spowodować bół głowy, ociężałość czy wzgęcie brzucha.
Wprowadź siebie już wcześniej w komfort i pozytywny nastrój, który będzie emanować z ciebie w dniu przyjęcia i da ci siły do beztroskiej zabawy. Unikaj wielogodzinnej pracy przed komputerem, jeżeli nie chcesz mieć suchego czerwonego oka w dniu sesji zdjęciowej. Pozwól sobie na relaks i przyjemność, aby być w dobrej kondycji.
Zaufaj fotografowi i uwierz w swoje piękno
Doświadczeni fotografowie wiedzą, że najpiękniejsze zdjęcia, nwet lekko pozowane, wychodzą nie na wstępie, ale w trakcie trwania imprezy, gdy goście nieco się rozluźnią i poczują komfortowo w otoczeniu. Mają także zasadę, że nie robią zdjęć gościom "przy kotlecie" nie dając im szans ani zjeść w spokoju ani wyjść estetycznie na fotografii. Na wszystko jest właściwa pora.
Nie stresuj się tym, że nie potrafisz pozować albo „fatalnie” wychodzisz na zdjęciach. Z doświadczenia fotografa wygląda to tak, że fotografowana osoba wygląda pięknie, ciekawie i naturalnie do momentu, gdy nie zaczyna "kombinować" jak się ustawić.
W takiej sytuacji jest ważny "flow" z fotografem - reagowanie spojrzeniem i uśmiechem na zachęcające słowa fotografa oraz bardzo delikatne "kołysanie" ciałem sprzyjające efektowi odprężenia. Gdy zbyt długo trwa nieruchome wyczekiwanie na moment nacisku spustu migawki, ciało się spina, mięśnie twarzy zaczynają drżeć, zaczynamy nerwowo zamykać oczy lub mówić.
Któż nie ma pamiątkowego zdjęcia z zamkniętymi oczami czy otwartymi ustami? No właśnie.
Niektóre osoby nawet, gdy dostrzegą fotografa, spinają się, zasłaniają się, zginają w pół argumentując "Nie, nie rób! Ja zawsze wychodzę brzydko na zdjęciach!"
I wiecie co? Mają rację! Bo tak reagującym osobom chyba jeszcze nikomu nie udało się zrobić ujmującego ujęcia.
Dziękujemy naszemu partnerowi firmie "Czarny Melonik - wyjątkowa fotografia portretowa" za pomoc w przygotowaniu opracowania.