Art`Impression Catering - Catering ze smakiem w Warszawie
Jak dochować swoich postanowień noworocznych dotyczących pracy i kariery?
Jak dochować swoich postanowień noworocznych dotyczących pracy i kariery?

Koniec roku kalendarzowego to zwyczajowo czas dokonywania podsumowań oraz podejmowania postanowień na kolejne 12 miesięcy. Mniej lub bardziej świadomie rozważamy, co ostatni rok wniósł w nasze życie, co zmienił, a także stawiamy pytania o to, co przyniesie nam następny.

Bez względu na to, czy bilans wychodzi pozytywnie czy negatywnie, czas wzmożonej autorefleksji ułatwia nam dostęp do odłożonych na bliżej nieokreślone „później” marzeń. Mamy większą ochotę na zmiany, podejmowanie decyzji, eksperymenty. Chcemy pewniej chwycić stery własnego życia. Również w sferze pracy i rozwoju zawodowego. Bo jak nie teraz, to kiedy?

Co zrobić, aby tym tlącym się iskierkom gotowości do zmiany, motywacji do działania, swobodnym fantazjom pomóc przeobrazić się w konkretny plan działania? Jak podejść do tematu postanowień noworocznych w sposób dający szansę na to, że nie skończy się na słowach i dobrych chęciach?

  • Uświadom sobie, po co chcesz podjąć trud realizacji postanowienia. Co Ci to umożliwi?
    Kto jeszcze, oprócz Ciebie, na tym skorzysta?
  • Unikaj zero – jedynkowych postanowień „Już nigdy… Już zawsze…”. Załóż, że będą Ci się zdarzać błędy czy słabości w drodze do celu. Są one wpisane w proces zmiany, a perfekcjonizm może zniweczyć Twoje starania.
  • Realizuj swoje plany małymi krokami, stopniowo, etapami. Wdrażanie zbyt wielu zmian lub pomysłów na raz jest ambitne, ale zwykle prowadzi do niepowodzenia i zablokowania wszelkich działań. Małe, realne cele – to jest to!
  • Spróbuj przewidzieć, czego potrzebujesz, aby zaangażować się w 100% i by Twoja droga do celu była najlepiej dopasowana do Twoich oczekiwań i możliwości (np. czasu, pieniędzy, narzędzi, wsparcia bliskich, zgody szefa)
  • Spróbuj przewidzieć, co będzie najtrudniejszym elementem planu – kto lub co może udaremnić Twoje wysiłki. Bez zaskoczenia pewnie przyjmiesz, że największym sabotażystą możesz okazać się Ty sam/a. Znasz się najlepiej – jak możesz temu zaradzić?
  • Zapisz swoje postanowienie w sposób, który pomógłby zewnętrznemu obserwatorowi dostrzec, co i jak się w Tobie zmieni, gdy już zrealizujesz swoje postanowienie. Wskaż, co dokładnie „będzie inaczej„ w Twoim zachowaniu, sposobie wykonywania obowiązków, wyglądzie, przebiegu dnia, etc.
  • Nakreśl ramy czasowe swojego planu. Nie chodzi o sztywne nieprzekraczalne daty, raczej o „kamienie milowe” dla kolejnych etapów, jakie dostrzegasz w swoim planie.
  • Spróbuj dla każdego z etapów określić w 2-3 punktach po czym poznasz, że Twoje postanowienie zostało zrealizowane. To pomoże Ci oceniać na bieżąco, czy i w jakim stopniu robisz postępy oraz korygować swoje postępowanie.
  • Gdy już będziesz aktywnie działać na rzecz zmiany (np. nawyku, nauki nowej umiejętności) obserwuj, które z Twoich działań jest skuteczne, a które nie. Jeżeli to, co robisz „działa” – rób tego więcej. Jeżeli to, co robisz, „nie działa” – rób coś innego w zamian.
  • Podziel się swoim postanowieniem z ważnymi osobami – to działa motywująco. Jeżeli wiesz, jak otoczenie może Ci pomóc w dotrzymaniu postanowienia – sformułuj do nich prośbę. Wytłumacz, dlaczego to ważne i jak oni na tym skorzystają.
  • Pierwsze symptomy zmiany czasem są tak małe, że ich niedostrzegany lub niedoceniamy. Obserwuj siebie i zachęć zaufane osoby do tego samego. Trop dowody na to, że zmiana, której pragniesz, staje się faktem.
  • Zaplanuj dla siebie i swoich bliskich małą nagrodę czy przyjemność za dotrzymanie postawienia. Okaż sobie i innym wdzięczność za zaangażowanie.

    I nie ustawaj w dążeniach do poczucia spełnienia. Tego ci życzę!


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl